(Praha, 4.9.2024) Svaz výrobců nealkoholických nápojů (SVNN) je zásadně proti návrhu skupiny poslanců omezující prodej energetických nápojů. Návrh nebyl projednán s dotčenými subjekty. SVNN bude žádat jeho stažení z projednávání kvůli neopravitelným legislativním chybám.

„Zásadním problémem návrhu je to, že staví bezpečné energetické nápoje do pozice návykové látky, což je evidentně nevědecké a nepřijatelné. Energetické nápoje jsou bezpečné a kvalitní produkty, to potvrzuje Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA),“ uvedla dnes výkonná ředitelka SVNN Veronika Jakubcová.

SVNN považuje tento připravený zákon za předvolební kampaň některých poslanců zdravotního výboru poslanecké sněmovny. Navrhovaná opatření také nedosáhnou komunikované cíle. Osvěta a edukace dětí, jejich rodičů i učitelů je v tomto případě výrazně vhodnější než restrikce. SVNN proto již rok vzdělává veřejnost prostřednictvím webové stránky www.energetickenapojezodpovedne.cz (Energetické nápoje zodpovědně).

Návrh zákona na energetické nápoje uplatňuje na energetické nápoje kombinaci omezení pro cigarety a alkohol a k tomu ještě některá omezení a povinnosti přidává. „Výsledkem je, že energetické nápoje mají být regulovány přísněji než cigarety nebo alkohol, a to je absurdní,“ říká Veronika Jakubcová. Navrhovaná právní úprava je tak zcela nepřiměřená deklarovaným cílům. S ohledem na to, že novela nebyla konzultována se zástupci průmyslu, ani se zástupci maloobchodu, nelze v tuto chvíli podle ní ani určit, zda jsou některá navrhovaná opatření vůbec v praxi proveditelná. „Aktivističtí poslanci také nikdy nezdůvodnili, jaké pozitivní dopady by měly mít jimi prosazovaná opatření,“ dodala.

Energetické nápoje jsou na trhu více než 25 let. Pokud se používají v přiměřeném množství      a jsou respektována upozornění na obalu, jejich konzumace je bezpečná.

Osvětové stránky Svazu „Energetické nápoje zodpovědně“  jsou postaveny jako jasné, stručné a výstižné a uživatelsky přívětivě vysvětlují cílové skupině – rodičům, kteří děti vychovávají, učitelům, kteří děti vzdělávají a samotným dětem důležité informace související s konzumací energetických nápojů.

Součástí webových stánek je upozornění na bezpečné množství příjmu kofeinu na den. To je dle EFSA (Evropské agentury pro bezpečnost potravin) 3 mg kofeinu / 1 kg tělesné hmotnosti / 1 den. Právě proto je rozdíl mezi konzumací nezletilými a dospělými. Pro rychlou orientaci     a snadnou kalkulaci je součástí webu i kalkulačka, kam si návštěvník stránek zadá svojí váhu a množství kofeinu v daném nápoji. Kalkulačka následně vypočítá bezpečné množství kofeinu na den z energetického nápoje.

V souvislosti s kofeinem je třeba uvést, že kofein se vyskytuje i v jiných nápojích. V šálku filtrované kávy (200 ml) je 90 mg kofeinu, plechovka energetického nápoje (250 ml) obsahuje zpravidla 80 mg kofeinu. Šálek černého čaje pak 50 mg kofeinu.

Podle studie EFSA z roku 2017 je více než 90% veškerého kofeinu konzumováno za den dospívajícími (10-18 let) z jiných zdrojů, než z energetických nápojů. Podle studie Katedry výživy člověka Varšavské univerzity z roku 2017 jsou nejčastějšími zdroji příjmu kofeinu 46% černý čaj, 26% káva, 10% nápoje kolového typu a 6% energetické nápoje.

Energetický nápoj je definován množstvím kofeinu na 1 litr vyšším než 150 mg. Na obalech energetických nápojů je ze zákona uvedeno množství kofeinu na 100 ml a upozornění, že není vhodný pro děti, těhotné a kojící. Zodpovědní výrobci navíc na svých obalech uvádí „Konzumujte umírněně“ (či obdobnou formou totéž).

Výrobci energetických nápojů sdružení ve Svazu výrobců nealkoholických nápojů uzavřeli Kodex zodpovědné marketingové a komerční praxe (Kodex je ke stažení z webu energetické nápoje zodpovědně). Výrobci necílí reklamu energetických nápojů na děti. Zavedli                     i dobrovolné  označování energetické hodnoty na čelní straně obalu. V roce 2018 se tito výrobci zavázali nad rámec platné „pamlskové vyhlášky“ (208/2016) a nedodávají slazené       a energetické nápoje do středních škol. Dodávají pouze džusy a balené vody bez energetické hodnoty, či nízkokalorické.